Finansowia.pl

Jaki będzie wpływ zwycięstwa Donalda Trumpa na rynek walutowy?

Wpływu zwycięstwa Donalda Trumpa na rynek walutowy nie lekceważmy, ale i nie przeceniajmy.  Wraz ze stopniowym opublikowaniem wstępnych wyników wyborów prezydenckich i coraz bardziej oczywistym zwycięstwem D. Trumpa, euro wobec dolara umocniło się do poziomu 1,13 USD/EUR.

Natychmiastową reakcją było osłabienie waluty amerykańskiej. Jednak  po otwarciu rynków europejskich dolar anulował dużą część strat. W ciągu dzisiejszego dnia i w drugiej połowie tygodnia możemy liczyć się z większymi ruchami na wszystkich parach walutowych, w których występuje dolar amerykański. W tym momencie, nie spodziewam się, żeby w perspektywie kilku tygodni wynik wyborów prezydenckich miał znaczący wpływ na kurs waluty amerykańskiej.

Wstępne reakcje walut środkowoeuropejskich na wynik wyborów prezydenckich były praktycznie podobne – korona czeska, węgierski forint, polski złoty i rumuński lej umocniły się w stosunku do dolara, ale po otwarciu rynków europejskich oddały większość zysków. Nie sadzę, aby wybór D. Trumpa znacząco wpłynął na wzmocnienie lub osłabienie walut środkowoeuropejskich w odniesieniu do dolara w najbliższych dniach.

Czy spodziewamy się okresu osłabienia waluty amerykańskiej?

Będzie to zależało od decyzji gospodarczych D. Trumpa, które w tej chwili są nieznane.

W dłuższej perspektywie (1 rok) decydujący będzie rodzaj podjętych przez D. Trumpa reform gospodarczych. Program gospodarczy D. Trumpa to wielka niewiadoma.

Zapowiedziane kroki gospodarcze obejmują np. redukcję podatków korporacyjnych, wzrost  wydatków na infrastrukturę oraz wydatków zbrojeniowych. Powstaje pytanie, czy ogłoszone kroki będą faktycznie wdrożone i w jakim stopniu. W każdym razie, ich realizacja niewątpliwie doprowadziłaby do pogłębienia deficytu budżetu federalnego i w efekcie doprowadziłaby do powstania ciśnienia na walutę amerykańską.

W grudniu do słowa dojdą banki centralne.

Czy FED przesunie podniesienie stóp procentowych?

Nie tylko polityka ma znaczenie. Z punktu widzenia sytuacji dolara, kluczowy będzie grudzień. 14.12 odbędzie się bowiem posiedzenie centralnego banku amerykańskiego FED, na którym prawdopodobnie dojdzie do podwyższenia stóp procentowych. Pytanie brzmi, czy FED podniesie stopy w sytuacji wyboru D. Trumpa na prezydenta? W przypadku większej zmienności na rynkach finansowych, FED prawdopodobnie przeniesie podwyższenie stóp procentowych aż na rok 2017.

Nie możemy tez zapominać, że 08.12 odbędzie się grudniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jeżeli EBC zacznie od kwietnia przyszłego roku ograniczać zakup papierów wartościowych w ramach programu ilościowego, może to być impulsem do umocnienia euro wobec waluty amerykańskiej. Wówczas mogłyby umacniać się  w stosunku do dolara wszystkie waluty regionu środkowoeuropejskiego – czeska korona, węgierski forint, polski złoty i rumuński lej.

Zostaw komentarz