wpisz aby wyszukać

Czy łatwo jest znaleźć pracę w Białymstoku?

Podziel się

Miejsce zamieszkania ma ogromny wpływ na to, czy znalezienie pracy jest łatwe, czy też nie. Są miejsca w Polsce, gdzie lepiej rozwinięte regiony posiadają większe możliwości rozwoju i jest tam łatwiej o znalezienie zatrudnienia, jednak trzeba też podkreślić, że na mapie Polski są miejscowości i regiony, w których ciężej o podjęcie pracy. Jak to wygląda w Białymstoku? Prześledziliśmy i przeanalizowaliśmy dla was białostocki rynek pracy. Czy rzeczywiście jest to miejsce, w którym ciężej o stabilne zatrudnienie? Zapraszamy!

Charakterystyka białostockiego rynku pracy

Białystok to miasto leżące na wschodzie Polski, a więc należy do regionu tzw. „Polski B”. Województwo podlaskie, to miejsce, w którym stopa bezrobocia zazwyczaj jest najwyższa i w listopadzie 2020 roku wynosiła 7,6%. W samym Białymstoku ten procent wynosi 6,8%. Oczywiście, wynika to z braku inwestycji w tym regionie, w którym bardzo dużo ludzi żyje z rolnictwa i w zasadzie jeżeli chodzi o wielkie miasta, to mamy do dyspozycji Białystok, Łomżę i Suwałki. To jedyne miasta posiadające liczbę mieszkańców powyżej 30 tysięcy, co na pewno nie ułatwia zatrudnienia.

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm mocno ucierpiało i w efekcie tego ludzie stracili pracę. Zakładamy, że bezrobocie w 2021 przekroczy 8% w tym regionie, co będzie bardzo złym wynikiem. W zasadzie tylko Białystok jest rynkiem, gdzie można znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, to w tym mieście odbywają się największe wydarzenia i tutaj są największe możliwości rozwoju.

W jakich gałęziach przemysłu można znaleźć pracę w Białymstoku?

Szukając ofert pracy w Białymstoku wpisywaliśmy frazę „praca Białystok” na jednym z portali, który umożliwia jej znalezienie. Znaleźliśmy 252 oferty pracy, z których najwięcej dotyczyło zatrudnienia w następujących miejscach:

  • sprzedaż – 23 oferty
  • logistyka/spedycja/transport – 22 oferty
  • IT/programowanie – 20 ofert
  • przemysł/produkcja/inżynieria – 19 ofert
  • budownictwo/architektura/nieruchomości – 16 ofert

W związku z tym, że województwo podlaskie prowadzi do krajów takich jak Litwa, to świetna opcja dla rozwijania swoich umiejętności w tym sektorze. W obecnym czasie coraz częściej jest poszukiwana praca zdalna i nie ma co się dziwić – ludzie boją się dużych skupisk ludzi, mieszkają często ze starszymi osobami i nie chcą ich narazić na zarażenie koronawirusem. Taki rodzaj pracy znajdziesz również w Białymstoku, jednak nie ma co się oszukiwać, jest to praca przeznaczona zazwyczaj dla managerów, wysoko wykwalifikowany personel biurowy czy też informatycy.

Oczywiście, poza internetem, a konkretnie portalami gdzie można znaleźć pracę, warto też odwiedzać agencje pracy tymczasowej, w których mogą pojawić się wartościowe miejsca zarobkowania, bądź możesz znaleźć w nich pracę poza granicami Polski w różnym wymiarze czasu.

Niestety, obecne czasy charakteryzują zwolnienia i brak możliwości zarobkowania przez przedsiębiorców i na pewno jako pracownik powinieneś wykorzystywać wszelkie możliwości do zachowania stanowiska pracy i powinieneś mieć świadomość jak będzie wyglądać rynek pracy po COVID-19.

Zostaw komentarz