wpisz aby wyszukać

Jak obliczyć koszty pożyczki?

Podziel się

Większość ofert pożyczek ratalnych dostępnych na rynku wiąże się z dodatkowymi kosztami. W najprostszym tłumaczeniu – musimy oddać więcej niż pożyczamy. Do kwoty pożyczki ratalnej musimy doliczyć koszty związane z jej udzieleniem. Co zalicza się do kosztów pożyczki i jak je obliczyć?

Koszty pożyczki generuje kilka czynników:

  • opłata przygotowawcza
  • prowizja za udzielenie pożyczki
  • odsetki
  • oprocentowanie

Na opłatę przygotowawczą składają się koszty wszelkich czynności dokonywanych przez firmę pożyczkową, związanych z wyliczeniem zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, przygotowaniem umowy oraz wypłaceniem pieniędzy. Warto wiedzieć, że nawet jeśli zrezygnujemy z pożyczki, opłata ta nie zostanie nam zwrócona, bo mimo wszystko firma pożyczkowa wykonała pracę związaną z przedstawieniem nam oferty – mówi przedstawiciel TAKTO Finanse. Do opłaty przygotowawczej należy doliczyć jeszcze prowizję, odsetki naliczane miesięcznie oraz oprocentowanie.

Jak obliczyć koszty pożyczki?

Rzeczywiste koszty pożyczki bardzo często nie są od razu jasne, tym bardziej, że w reklamach, a także umowach, podkreśla się najbardziej korzystne warunki, nierzadko promocyjne, skierowane do określonej grupy klientów. Mniej korzystne warunki udzielenia pożyczki zazwyczaj pozostają przemilczane w kampaniach reklamowych. Aby obliczyć ostateczny i całkowity koszt pożyczki, należy zsumować ze sobą wszystkie czynniki warunkujące udzielenie pożyczki.

To właśnie na całkowity koszt, a więc dokładną kwotę, jaką musimy oddać, należy zwrócić szczególną uwagę – każdy czynnik pojedynczo jest istotny, ale nie tak bardzo jak wszystkie one razem. Wygodnym narzędziem, umożliwiającym nam szybkie i trafne wyliczenie kosztów pożyczki, są kalkulatory udostępniane przez firmy pożyczkowe na stronach internetowych.

kalkulator pożyczki ratalne online

Nietrudno zauważyć, że koszty pożyczek na raty w firmach spoza sektora bankowego są wyższe niż w przypadku produktów bankowych. Pamiętajmy jednak, że są one łatwiej dostępne. Decydując się na pożyczkę ratalną warto wziąć pod uwagę korzyści płynące z krótszego czasu realizacji niż w banku, a to w wielu przypadkach ma większe znaczenie niż całkowity koszt pożyczki.

Zostaw komentarz