wpisz aby wyszukać

„Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” – nowy program akceleracyjny dla start-upów

Podziel się

„Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” to autorski program akceleracyjny skierowany do start-upów oferujących nowatorskie podejście do tradycyjnych rozwiązań finansowych. Bank poszukuje również młodych firm, chętnych do współpracy przy testowaniu środowiska API, które niedługo będzie służyć rozwojowi całego rynku usług fintech w Polsce.

Młode firmy biorące udział w „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” otrzymają wsparcie w postaci zaplecza technologicznego i wiedzy.Start-upy, które przejdą proces rekrutacji, mogą także liczyć na wsparcie banku w procesie skalowania ich biznesu. Opis akceleracji, dostępne benefity dla młodych przedsiębiorców oraz formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej PKO Banku Polskiego.

Na początku 2017 roku, jako pierwsza polska instytucja finansowa, zainwestowaliśmy w start-up fintechowy, a w marcu 2018 roku, dzięki współpracy ze start-upem Coinfim, jako pierwsi mogliśmy ogłosić gotowość do wdrożenia technologii blockchain  – mówi Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji. Współpracujące z nami start-upy zyskują nie tylko możliwość szybszego rozwoju przy wsparciu doświadczonych mentorów oraz zapleczu technologicznemu w postaci środowiska IT, chmury oraz naszych oddziałów laboratoryjnych, ale mogą także liczyć na łatwiejszą komercjalizację opracowanych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na innowacje – dodaje.

W ramach „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” bank poszukuje rozwiązań z branży fintech, gotowych do przeprowadzenia zarówno pilotaży wewnętrznych, jak i produkcyjnych oraz start-upów chętnych do współpracy przy testowaniu środowiska API, które niedługo będzie służyć rozwojowi całego rynku usług fintech w Polsce. Model współpracy banku ze startupami opiera się o cztery następujące po sobie, choć niezależne od siebie, elementy- implementacja, pilotaż rozwiązania, wsparcie rozwoju i inwestycję kapitałową.

„Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” to pierwszy akcelerator umożliwiający start-upom testowanie i współtworzenie środowiska API największego banku regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Oferowane przez bank narzędzie stanowi platformę współpracy opartą o wygodny webowy interfejs użytkownika umożliwiający zewnętrznym deweloperom tworzenie aplikacji użytkowych na różne rodzaje platform i urządzeń w oparciu o największą zanonimizowaną bazę danych polskiego sektora finansowego. W pierwszym etapie bank, wraz z wybraną grupą start-upów, dokona analizy środowiska API w wersji testowej. Współpraca ta pozwoli na doskonalenie platformy i określenie zasad późniejszej kooperacji w sposób, który dla młodych firm będzie najkorzystniejszy.

Uczestnicy „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” otrzymają jako pierwsi dostęp do portalu deweloperskiego banku, który umożliwia zapoznania się z dokumentacją API, przykładami jego użycia oraz możliwość testowania usług przed ich wykorzystaniem w tworzonych aplikacjach. Celem banku jest stworzenie społeczności fintechów, współpracujących z bankiem przy rozwoju otwartych usług. Wierzymy w to, że najlepsze pomysły powstają wtedy, kiedy bank wsłucha się w potrzeby deweloperów. Chcemy więc aby nasza platforma ewoluowała zgodnie z sugestiami ze strony jej odbiorców – mówi Jakub Kachlicki, Dyrektor Departamentu Aplikacji Bankowości Elektronicznej.

Finalnie, działania te w połączeniu ze strukturą technologiczną opartą o model „sandbox” (tzw. piaskownicy) umożliwią start-upom eksperymentowanie oraz wypracowywanie nowych rozwiązań rynkowych z korzyścią dla siebie i konsumentów. Przygotowane przez bank środowisko to rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne łączenie niezależnych technologii, dając prawie nieograniczone możliwości rozwoju przy jednoczesnym braku zbędnych ograniczeń w kreacji.

Naszym celem jest szerokie wykorzystanie możliwości, jakie daje to narzędzie. Poprzez wystawianie naszych własnych API, jak również konsumowanie API partnerów zewnętrznych, chcemy tworzyć nowe produkty i usługi dla naszych klientów. Dotyczy to wszystkich segmentów – klienta detalicznego, MŚP oraz klientów korporacyjnych. – mówi Piotr Helbich, Dyrektor Biura Kart i Płatności. Platforma API pozwoli również usprawniać wewnętrzne procesy banku oraz realizować strategię Open Banking – dodaje.

PKO Bank Polski jako organizacja otwarta na innowacje posiada infrastrukturę techniczną przystosowaną do rozwoju nowatorskich projektów. Start-upy uczestniczące w akceleracji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” mają do dyspozycji sześć oddziałów laboratoryjnych, które pomogą w testowaniu nowych rozwiązań , infrastrukturę IT dopasowaną do swoich potrzeb, czy dostęp do grupy mentorów, którzy pomogą wypracować najlepszy model biznesu dla oferowanego przez firmę rozwiązania.

Bank już w 2017 roku uruchomił ścieżkę akceleracyjną „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” w ramach partnerstwa z MIT Enterprise Forum Poland. Projekt zyskał uznanie na poziomie międzynarodowym i został wskazany w raporcie Global Fintech Hub Federation, przyczyniając się do umieszczenia Warszawy po raz pierwszy na mapie światowych Fintech HUBów. Dziś „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” staje się niezależnym programem akceleracyjnym dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Z możliwości współpracy z bankiem skorzystało do tej pory kilkanaście młodych spółek. Wśród nich ZenCard, który oferuje zaawansowane narzędzie i wsparcie przy konstruowaniu programów lojalnościowych, polsko-brytyjska spółka Coinfirm umożliwiająca weryfikację autentyczności dokumentów bankowych w technologii Blockchain czy IC Solutions, dostarczający narzędzie do utrwalania w formie elektronicznej tekstu pisanego za pomocą długopisu cyfrowego, dzięki czemu podpisany przez klienta formularz trafia w czasie rzeczywistym do systemów bankowych. To dzięki współpracy z programistami banku, spółka NuDelta dostosowała swoje rozwiązania do klasy enterprise – co oznacza gotowość do kooperacji z dużymi firmami, spełniając wszystkie wymogi jakości i bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz