wpisz aby wyszukać

Usługi oferowane przez firmy kurierskie

Podziel się

Firmy kurierskie zajmują się przede wszystkim doręczaniem paczek od nadawców do odbiorców, jednak nie jest to jedyna oferowana przez nie usługa. Współpracują one ze sklepami internetowymi i nie tylko, a w ramach zawieranych umów świadczą także usługi dodatkowe. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak działają firmy kurierskie i jakie usługi oferują firmom.

Jak działają firmy kurierskie?

Wśród firm kurierskich panuje spora konkurencja, dlatego przedstawiciele każdej z nich starają się o jak najsprawniejsze realizowanie swoich obowiązków i szybkie doręczanie paczek do odbiorców. Wymaga to dokładnie przemyślanej logistyki, tzn. takiej organizacji łańcucha działań, która zoptymalizuje proces dostawy i możliwie najbardziej skróci czas oczekiwania odbiorcy na przesyłkę.

Pierwszy etap to odebranie przesyłki przez kuriera. Może on odebrać ją bezpośrednio od nadawcy, a także z Paczkomatu czy PaczkoPunktu. Następnie przesyłka trafia do pobliskiego oddziału, skąd jest kierowana do sortowni głównej. Stamtąd dostarcza się ją do oddziału w pobliżu jej adresu docelowego. Tam przejmuje ją kurier doręczający i zawozi na wskazany adres lub do PaczkoPunktu czy Paczkomatu. To właśnie dzięki sortowniom i oddziałom rozmieszczonym na terenie całego kraju proces dostawy paczek przebiega tak sprawnie. Nierzadko przesyłka trafia do odbiorcy w zaledwie jeden dzień roboczy.

Usługi kurierskie dla firm

Współpraca z firmą kurierską to niezwykle ważny aspekt działalności sklepów internetowych. Jakość i szybkość dostaw mają bardzo duży wpływ na opinie o sklepie i jego ogólny wizerunek. Jeśli prowadzisz własny biznes online, przed podjęciem współpracy z firmą kurierską dokładnie zapoznaj się z opiniami na jej temat i starannie przeczytaj umowę, by wiedzieć, co wchodzi w zakres oferowanych przez przewoźnika usług. Wśród nich, poza doręczaniem paczek, mogą znaleźć się m.in.:

  • ubezpieczenia przesyłek;
  • powiadomienia (np. e-mailowe);
  • dostawy w weekendy;
  • dokumenty zwrotne.

Ubezpieczenie przesyłki

Ubezpieczenie paczki to opcja szczególnie ważna w przypadku nadawania bardzo wartościowych towarów. Niekiedy zdarza się, że podczas transportu paczki ulega ona uszkodzeniu. Zapewne słyszałeś także opowieści o paczkach, które zaginęły. Mimo tego, że przedstawiciele branży kurierskiej dokładają wszelkich starań, by przesyłki docierały nienaruszone do odbiorców, wypadki zdarzają się wszędzie. By ustrzec się przed całkowitą utratą zawartości paczki, warto wykupić ubezpieczenie. W razie zgubienia lub uszkodzenia paczki możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli zastanawiasz się, jak złożyć reklamację uszkodzonej przesyłki i ile kosztuje ubezpieczanie paczki, koniecznie przeczytaj artykuł o tym, co daje ubezpieczenie przesyłki kurierskiej. Dowiesz się z niego, dlaczego warto zainwestować w ochronę wartościowych paczek.

Zostaw komentarz