wpisz aby wyszukać

Chcesz zarobić w wakacje? Wynajmij swoje mieszkanie

Podziel się

Zbliżające się wakacje to dla wielu osób impuls do wyboru lokalizacji na urlop. Bardzo częstą praktyką jest szukanie nie hoteli, a prywatnych pokoi lub mieszkań, gdzie można spędzić wolny czas. Takie rozwiązania cieszą się dużą popularnością szczególnie w dużych miastach, gdzie na turystów czeka wiele atrakcji i zabytków do obejrzenia. Trend ten coraz częściej można obrócić w zysk – wystarczy zdecydować się na udostępnienie swojego mieszkania jako noclegu podczas naszej krótkiej nieobecności, lub gdy w nim dłużej nie mieszkamy.

Wybierając miejsce pobytu na wakacje wielu z nas kieruje się łatwym dostępem do środków transportu, bliskością atrakcji turystycznych, ceną i co najważniejsze – komfortem. Ostatecznie decydujemy się na lokale o przytulnym wyglądzie, gdzie po całym dniu pełnym wrażeń będziemy mogli się zregenerować i zebrać siły na kolejne godziny zwiedzania. Dlatego wiele osób zamiast hotelowych pokoi decyduje się na wynajem krótkoterminowy.   W tym wariancie turyści mają do dyspozycji coraz więcej mieszkań w wybranych przez siebie miastach.

Ile zyskujemy?

Wynajem krótkookresowy może zaoferować każdy właściciel nieruchomości, który chce czerpać zyski z posiadania własnego lokalu. To bardzo korzystna opcja, ponieważ już podczas jednego miesiąca wynajmu krótkoterminowego można zarobić więcej, niż  od jednego wynajmującego na długi okres. Statystyki pokazują, że jeśli posiadamy dwupokojowe mieszkanie na wynajem w Warszawie, to w systemie miesięcznym możemy zarobić na nim 2 600 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się wynająć je na tydzień np. 4-osobowej rodzinie, to możemy zyskać 1 400 zł i to przy założeniu mocno konkurencyjnej ceny – 50 zł za osobę za noc.

Sezon letni to bardzo rentowny okres dla wynajmu krótkookresowego. Do dużych miast przyjeżdżają miliony turystów, a z każdym rokiem ich liczba rośnie. Polska jest krajem, w którym osoby z zagranicy czują się bezpiecznie, co sprawia, że coraz częściej stajemy się preferowanym kierunkiem wakacyjnego wyjazdu. Większość turystów decyduje się na kilkudniowy pobyt i potrzebuje noclegu. Bardzo często są to więcej niż 2 osoby, dla których najbardziej wygodną opcją jest prywatne mieszkanie, gdzie będą mieli do dyspozycji większą przestrzeń i takie udogodnienia, jak chociażby dostęp do prywatnej kuchni – ocenia Krystian Kowalik, Partner Zarządzający Homeprime.

W trakcie wakacji właściciele lokali mogą zarobić na wynajmie swojej nieruchomości turystom, szczególnie jeśli mieszkanie ma atrakcyjne położenie. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko goście z zagranicy będą zainteresowani naszą ofertą, ale również Polacy, mieszkańcy z innych miast. Dla nich wycieczki po Polsce to równie ciekawa propozycja, co wyjazd za granicę.

Rozwiązanie dla zabieganych

Nie wszyscy zainteresowani wynajmem krótkoterminowym mogą sobie pozwolić na stałą opiekę nad gośćmi oraz przygotowywanie mieszkania dla kolejnych odwiedzających. To dosyć czasochłonne i ciężko to pogodzić na przykład z codzienną pracą. Takie czynności może za nas przejąć firma, która zajmuje się wyszukiwaniem, weryfikacją i opieką nad lokatorami oraz zapewni dodatkowe usługi, takie jak pobranie kaucji, sprawdzenie stanu mieszkania po wymeldowaniu, czy zadbanie o jego czystość.

Analitycy stale śledzą ceny wynajmu na rynku mieszkań, dzięki czemu nieruchomość może generować najwyższy możliwy w danym okresie zysk. Dodatkowo właściciel może liczyć na to, że eksperci dołożą wszelkich starań, żeby kalendarz wynajmu był w jak największym stopniu zapełniony przez cały rok. Miesięczne zarobki zostają przekazane bezpośrednio na konto właściciela. Otrzymuje on również raport z przedstawionym grafikiem wynajmu oraz kwotami, jakie uzyskał, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad swoimi przychodami – dodaje Kowalik.

Wynajem krótkookresowy jest rozwiązaniem pozwalającym generować duży zysk  ze względu na częstszy wynajem na kilkudniowe pobyty. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę turystów odwiedzających polskie miasta każdego roku, możemy być pewni, że na nasze mieszkanie znajdzie się wielu chętnych. To, co dla osób, które chcą wynająć nieruchomość na długi okres może być minusem (jak bliskość centrum, czy towarzyszący temu hałas) dla zwiedzających będzie plusem, bo zapewnia łatwy dostęp do wszystkich atrakcji turystycznych.

Zostaw komentarz