IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to jeden z elementów trzeciego filaru planu emerytalnego. Jego założeniem jest zapewnienie sobie środków finansowych na czas emerytury. W dzisiejszych niepewnych czasach, zdecydowanie warto pomyśleć o tego typu zabezpieczeniu. Czym dokładnie jest IKZE i na jakie korzyści będzie mógł liczyć obywatel, który zdecyduje się na takie konto?
IKZE to dobrowolny produkt finansowy, z którego może skorzystać każdy obywatel Polski, który ukończył 16. rok życia (z zastrzeżeniem, że w wypadku osób niepełnoletnich dochody muszą pochodzić z tytułu mowy o pracę). Każdy z nas może mieć tylko jedno IKE – nie jest możliwe, chociażby współdzielenie go z małżonkiem.
IKZE nie jest jednolitym produktem finansowym i może przyjmować różne formy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby w ramach IKZE założyć lokatę w banku, wpłacić pieniądze na poczet funduszu emerytalnego czy otworzyć rachunek maklerski. Daje to użytkowniki IKZE pewną dowolność w kalkulowaniu możliwych strat i zysków. Dla osób bardziej ceniących bezpieczeństwo najlepszym wyborem będzie jeden z wariantów IKZE, który stawia na stabilność ulokowanego kapitału i zabezpieczenie go przed inflacją. Jeśli ktoś jednak bardziej ceni sobie wysokie zyski i akceptuje związane z tym ryzyko, istnieje opcja prowadzenia IKZE jako samodzielnie zarządzanego konta maklerskiego czy innych podobnych narzędzi inwestycyjnych.
Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie warto pomyśleć o IKZE. Chociaż głównym założeniem produktów IKZE jest zabezpieczenie środków kapitałowych na czas emerytury, to każda osoba, która się na nie zdecyduje, będzie mogła odczuć pierwsze korzyści właściwie natychmiastowo. Jakie są korzyści, jakie niesie za sobą otwarcie IKZE?
IKZE jest jednym ze sposobów na uzyskanie ulg podatkowych. Przede wszystkim, zgromadzony tam kapitał można wypłacić, nie będąc zobowiązanym do opłacenia podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Podczas wypłaty z konta IKZE podatnik będzie musiał jedynie opłacić podatek dochodowy, w atrakcyjnej zryczałtowanej formie – wyniesie on jedynie 10%. Podobną właściwość oferuje także inny produkt z trzeciego filaru, czyli IKE, jednak korzyści podatkowych z IKZE jest więcej.
Osoba posiadająca IKZE może odliczyć od dochodu sumę wpłat na poczet konta w skali roku. Jak duża to oszczędność? IKZE ma górny limit wpłat, który wynosi 1,2-krotność średniej krajowej pensji dla osób uzyskujących dochód z tytułu umowy o pracę, oraz 1,8-krotność średniego wynagrodzenia dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Na 2022 rok maksymalna kwota wpłat na IKZE wynosi więc kolejno 7106,40zł i 10 659,60zł.
Jeśli całość tych kwot zostanie odliczona od podatku, daje to kolejno 1208,09zł i 1812,13 zł, tylko w przypadku, kiedy nie zostanie przekroczony drugi próg podatkowy. Jeśli nasze dochody zakwalifikują nas na wyższy próg podatkowy, lub rozliczamy się na zasadzie ryczałtu, potencjalna korzyść podatkowa jest znacznie wyższa.
IKZE nie narzuca minimalnej wysokości wpłat, jednak żeby móc w pełni skorzystać z przewidzianego pakietu ulg, to wpłata musi odbyć się przynajmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych od założenia konta do wypłaty środków. Pieniądze z IKZE można wypłacić w każdym momencie, jednak na największe korzyści warto poczekać zgodnie z założeniami programu aż do emerytury – w takiej sytuacji będziemy mogli liczyć na pełny wymiar ulg i korzyści.