wpisz aby wyszukać

Finanse domowe. Jak mądrze je zaplanować?

Podziel się

Tylko część z nas prowadzi własny budżet domowy. Wiele osób w żaden sposób nie zapisuje swoich wpływów oraz wydatków. To błąd! Sprawdź, dlaczego warto planować swoje finanse domowe, a także jak można robić to szybko i łatwo!

Gdy pieniędzy jest pod dostatkiem i nic nie wskazuje na to, że ich zabraknie, wówczas przygotowywanie domowego budżetu rzeczywiście może nie mieć większego sensu. Zdecydowana większość z nas ma jednak ograniczone wpływy, a także różne wydatki, które warto planować z wyprzedzeniem.

Przygotowanie domowego budżetu nie jest przy tym bardzo skomplikowane, a także czasochłonne. Warto zatem pomyśleć o jego założeniu, ponieważ wtedy zarządzanie finansami będzie znacznie prostsze!

Dlaczego warto stworzyć swój domowy budżet?

Posiadanie domowego budżetu związane jest z wieloma korzyściami – niezależnie od tego, czy gospodarstwo domowe prowadzimy samodzielnie, czy też mamy większą rodzinę, a tym samym także wyższe wydatki.

Wśród głównych zalet posiadania domowego budżetu znajdują się:

  • prostsze planowanie krótkoterminowych i długoterminowych wydatków
  • brak problemów z opłaceniem bieżących rachunków
  • mniejsze ryzyko pojawienia się zadłużenia i spirali długów
  • łatwiejsze oszczędzanie pieniędzy na różne wydatki
  • stały dostęp do informacji o aktualnej sytuacji finansowej

Wobec tego domowy budżet to bardzo dobry wybór dla każdego, kto chciałby rozpocząć mądre zarządzanie swoimi finansami. Od czego zacząć jego przygotowanie?

Domowy budżet – jak zacząć?

Pierwszym krokiem będzie wybranie formy, w jakiej prowadzony będzie domowy budżet. Dzisiaj nie trzeba już zapisywać wszystkiego na kartkach czy w notatniku, ponieważ do dyspozycji są także specjalne programy komputerowe ułatwiające gromadzenie informacji o wydatkach oraz o wpływach. Dla osób, dla których liczy się komfort, takie rozwiązanie będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, chociaż dla innych lepsze są odręczne notatki.

W domowym budżecie muszą znaleźć się informacje dotyczące posiadanych wpływów, na przykład pensji, a także wydatków. Warto jednak wskazać, że samo zapisywanie wydatków nie wystarczy – warto także odpowiednio je kategoryzować oraz nadawać im priorytety.

Wydatki w domowym budżecie warto zatem podzielić na:

  • wydatki niezbędne – rachunki, żywność, paliwo, leki, chemia, ubrania, raty za pożyczki i kredyty, ubezpieczenia oraz inne wydatki, które trzeba ponosić
  • wydatki na zachcianki – takie, które nie są niezbędne
  • oszczędności – określona część wpływów przeznaczana jest na konto oszczędnościowe, lokatę, które przydadzą się na tak zwaną czarną godzinę

Każdy z tych wydatków posiada swój inny priorytet, dlatego też przy planowaniu budżetu pod uwagę zawsze należy brać wydatki najważniejsze, które powinny być spłacone w pierwszej kolejności. Dopiero potem można przejść do wydatków o niższym priorytecie, które nie są potrzebne.

Oszczędzaj razem z budżetem domowym

Budżet domowy może także przydać się tym osobom, które mają trudności w oszczędzaniu i zawsze wydają niemalże wszystkie swoje pieniądze.

Za pomocą budżetu można między innymi określić z góry określoną ilość środków do odłożenia, na przykład 10 proc. wpływów. Po odliczeniu oszczędności oraz niezbędnych wydatków można wtedy zobaczyć, ile pieniędzy jest dostępnych na zachcianki.

Wiele innych praktycznych porad finansowych można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: https://www.platnosciorange.pl/.

Wobec tego przygotowanie domowego budżetu nie jest skomplikowane i pozwala na zapanowanie nad wydatkami, a tym samym pomaga także w oszczędzaniu pieniędzy. Warto zatem pomyśleć o jego stworzeniu, by finanse osobiste nie były już problemem!

Zostaw komentarz