wpisz aby wyszukać

Spadek cen ropy 2020

Podziel się

Epidemia koronawirusa,  a także brak możliwości dogadania się w Arabii Saudyjskiej i Rosji w kwestii cięć wydobycia ropy naftowej, spowodowały znaczne obniżenie ceny tego surowca na rynkach światowych. Jak te zawirowania wpłyną na inne segmenty gospodarki? Do jakiego poziomu spadną ceny litra benzyny i oleju napędowego w Polsce?

Zawirowania na rynku surowców

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy na rynku ropy naftowej? Przede wszystkim warto przedstawić aktualną sytuację tego surowca. Cena ropy WTI spadła aż o 300%. Mówimy tutaj o kontraktach terminowych na ropę z terminem realizacji w maju. W pewnym momencie cena baryłki ropy spadła do poziomu minus 37 dolarów. Ujemna cena za ten surowiec jest sporym ewenementem. Przede wszystkim na taki stan rzeczy ma wpływ oczywiście epidemia koronawirusa. Dodatkowo nabywcy mają obecnie pełne magazyny, także nie potrzebują nowych dostaw. Warto podkreślić, że w państwa OPEC i  Rosja dopiero niedawno porozumiały się w kwestii cięcia wydobycia ropy naftowej. A wcześniej przez dłuższy okres z porozumieniem był spory problem, dlatego też taka sytuacja miała również znaczny wpływ na spadek ceny ropy. Trzeba również podkreślić, że mamy do czynienia obecnie ze spadkiem popytu na paliwa, ze względu na znaczne zamrożenie transportu na świecie.

Rynek ropy – jaka czeka nas przyszłość?

Jaka przyszłość czeka rynek ropy w wyniku obecnych zawirowań? Przede wszystkim eksperci wskazują na to, że niskie ceny ropy mogą spowodować, iż jej wydobycie stanie się nieopłacalne – co za tym idzie, niektóre obszary wydobywcze mogą zostać unieruchomione. Przynajmniej na jakiś czas. Może też dojść do sytuacji, że nadwyżka podaży ropy naftowej na rynku będzie tak duża, że fizycznie nie będzie można jej magazynować. Dlatego też w dalszej kolejności musimy się liczyć ze znacznym ograniczeniem wydobycia ropy.

Ceny paliw w Polsce

Obecnie zdecydowanie w dobrej sytuacji są kierowcy, którzy za paliwo płacą bardzo mało w porównaniu z poprzednim okresem. Choćby cena za olej napędowy spadła na wielu stacjach w Polsce już poniżej 4 zł za litr. Jakie są tutaj rokowania na przyszłość? Przede wszystkim warto zauważyć że ceny paliw nie spadają aż tak gwałtownie, jak cena ropy naftowej na rynku w surowcowym. Niemniej jednak wielu ekspertów uważa, że w niedługim czasie cena za litr oleju napędowego może spaść nawet poniżej 3 zł. Wydaje się więc, że dla kierowców przychodzą dość dobre czasy.

Zostaw komentarz