wpisz aby wyszukać

Obsługa kadrowa – o czym mowa w praktyce?

Podziel się

Coraz więcej polskich firm decyduje się na outsourcing obsługi kadrowej. Nic w tym dziwnego. Oddelegowanie na zewnątrz części obowiązków, które mają działy kadr i płac niesie ze sobą wiele korzyści. Na czym w praktyce polega tego rodzaju usługa? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule.

Obsługa kadrowo – płacowa – kto za nią odpowiada?

Każda firma zatrudniająca pracowników musi wykonywać szereg działań związanych z ich obsługą. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z wypłatą wynagrodzeń, ale nie tylko. Obsługa płacowa w Szczecinie to w zasadzie cały dział kadr i płac, zajmujący się również rekrutacją nowych pracowników, urlopami i wypłatami świadczeń oraz benefitów.

W dużych firmach za wykonywanie tych zadań odpowiadają specjalne działy – często pracuje w nich nawet kilkanaście osób. Jednak coraz więcej mniejszych i średnich firm decyduje się na outsourcing obsługi kadrowej do wyspecjalizowanego podmiotu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą sporo korzyści.

Obsługa kadrowa – na czym polega?

W praktyce jest to przekazanie sporej części obowiązków zewnętrznej firmie, której specjalizacją jest właśnie obsługa kadrowo-płacowa. Na liście zadań, które zleca się takiemu podmiotowi najczęściej znajdziemy rekrutację pracowników, zawieranie nowych i przedłużanie starych umów z pracownikami, a także zarządzanie ewidencją czasu pracy – przekonuje agencja wykonująca rozliczenia podatkowe w Szczecinie.

To jednak nie wszystko. Zakres powierzonych obowiązków może być znacznie szerszy – wszystko zależy od tego, w jaki sposób prowadzona jest polityka kadrowa danego przedsiębiorstwa.

Korzyści z outsourcingu obsługi kadrowej

Tych wymienić można kilka. Przede wszystkim odciąża pracowników firmy od wykonywania w dużej mierze powtarzalnych czynności – rekrutacja pracowników, ewidencja czasu pracy, wypłata wynagrodzeń oraz świadczeń. Dodatkowo powierzenie obsługi kadrowej wyspecjalizowanemu podmiotowi to również szansa na dodatkowe oszczędności. W wielu przypadkach, wynagrodzenie takiej firmy jest znacznie niższe niż koszty utrzymania całego działu pracowników.

Zostaw komentarz